Notebook Batarya Süresi, Kullanım Ömrü ve Garanti Şartları

Posted by admin 27/02/2016 0 Comment(s)

Notebook Batarya Süresi, Kullanım Ömrü ve Garanti Şartları ile ilgili bilmeniz gerekenler.

 

Tüm notebook kullanıcılarının en büyük sorunlarından biridir batarya süresi ve ömrü. Bu yazımızda notebook batarya kullanım süresi ve ömrünü arttırmak, daha sağlıklı kullanabilmeniz için önemli bilgiler  paylaşacağız.

 

Notebook Batarya Süresi ve kullanım ömrü Ne kadardır?

 

Notebook Batarya Süresi

 

Günümüz teknolojisinde üretilen tüm notebook modellerinde batarya kapasite sınırları zorlanmakta hatta bu sınır ultrabook ürünlerinde 10 saate kadar çıkabilmektedir.  Notebook yada ultrabook ürünlerinde batarya kullanım süreleri kullanıma göre, kullanıcıya göre ve donanım özelliklerine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bu süre Notebook ürünlerinde 4 saat, ultrabook ürünlerinde 10 saati bulabilmektedir. Yanlış kullanımlar sonucu ne yazık ki batarya kullanım süresi ve ömrü azalmakta veya batarya tamamen şarj edilemez duruma gelebilmektedir.

 

Bataryamı nasıl en verimli şekilde kullanabilirim?

 

Uzun zamandır yıkılamayan bir tabudur “bilgisayarı adaptörü takılı kullanıyorsan bataryayı çıkar” mantığı J Ancak böyle bir durum kesinlikle yok. Hatta tam tersi bu işlemin yarardan çok zararı var. Bataryanızı çıkarıp çantasına koyduğunuzda ve uzun bir süre şarj edilmediğinde,  daha sonra kullanmak için taktığınızda şarj olmadığını yada şarjının çok az gittiğini görebilirsiniz. Kaldı ki yeni üretilen çoğu notebook ürünlerinde ve tüm ultrabook ürünlerinde batarya gömülü yani sökülemez olarak kasanın içerisinde bulunmaktadır. Pil ve batarya gibi şarj edilebilen tüm ürünlerin elbette ki bir ömrü vardır. Ancak bunu ömrü doldurmadan ürünü verimli kullanıp kullanamamak sizin elinizdedir. Peki notebook batarya ömrünüzü nasıl koruyabilirsiniz? Gelin birlikte inceleyelim,

  1. Notebook bataryası tamamen bitmeden yani %5 gibi kritik sevilere geldiğinde şarja takmaya özen gösterin. Şarj dolduğunda ise fişten çekmenize gerek yok. Yeni teknoloji cihazların neredeyse çoğunda batarya koruma devreleri yada yazılımları var.  Siz notebook modelinizin bu özelliğe sahip olup olmadığını bilmiyorsanız yinede şarjdan çekebilirsiniz J
  2. Bataryanızı kullanmayacağınız zamanlarda dolu olarak saklamanız ve haftada en az 1 kez notebook üzerine takarak deşarj ve şarj etmeniz faydalı olacaktır.
  3. Batarya kullanımını ve süresini etkileyen faktörlerden biri de wifi ve bluetooth gibi özelliklerdir. Eğer cihazınızı sadece resim görüntülemek, makale yazmak,  ofis işlemleri, v.b. internet  bağlantısı gerektirmeyen  işlemler için kullanıyorsanız bu özelliği kapatmanız batarya sürenizi önemli ölçüde arttıracaktır. Bu işlemi klavyeniz üzerindeki fonksiyon kısa yollarını kullanarak rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu fonksiyon kısa yolları her marka ve modele göre farklılıklar gösterebilmektedir. Nasıl yapacağınızı öğrenmek için bilgisayarınızın kullanım kılavuzuna göz atmanız gerekebilir.
  4. Ekran notebookların en çok enerji harcayan parçalarıdır. Notebook batarya kullanım ömrünüzü ekran parlaklığınızı düşürerek arttırmanız mümkündür. Ekran parlaklığını yeterli seviyeye düşürdüğünüzde bu hissedilebilir farkı mutlaka göreceksiniz. Bu işlemi klavyeniz üzerindeki fonksiyon kısa yollarını kullanarak rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu fonksiyon kısa yolları her marka ve modele göre farklılıklar gösterebilmektedir. Nasıl yapacağınızı öğrenmek için bilgisayarınızın kullanım kılavuzuna göz atmanız gerekebilir.
  5. Kullanılan tüm harici usb aygıtlar çalışabilmeleri için gerekli olan enerji ihtiyaçlarını notebook bataryanızdan sağlar, buda batarya kullanım süresinin kısalmasına sebep olmaktadır. Harici optik sürücü, harici harddisk, harici wifi adaptör, usb bellek, v.b. tüm aygıtları kullanmadığınız zaman çıkarmanız batarya sürenize önemli ölçüde fayda sağlayacaktır.

Tüm bu işlemlere dikkat ettiğiniz taktirde notebok batarya süresi ve kullanım ömrünüz uzun olacaktır.

 

Notebook Bataryam şarj olmuyor, şarj tutmuyor  Garanti Kapsamında değiştirirler mi?

 

Notebook Batarya Değişimi

 

Ülkemizde satılan tüm notebook modelleri yasalar gereği minimum olarak 2 yıl üretici veya distribütör firma garantisi altındadır. Bu garanti donanımsal tüm arızaları kapsamaktadır. Ancak batarya, pil gibi sarf malzeme geçen ürünler duruma göre garanti kapsamında yada garanti kapsamı dışında değerlendirebilmektedir. Bunun nedeni ise Batarya/pil gibi ürünlerin ömürlerinin kullanıma bağlı olmasıdır. Yani siz notebook aldınız bataryayı bir iki kere kullanıp kaldırdınız, 6 ay sonra taktınız baktınız şarj olmuyor yada şarj süresi çok az gidiyor. Böyle bir durumda bataryanız garanti kapsamında değerlendirilemeyebilir. Çoğu firma batarya kullanım süresi 30dk yı geçen ürünlerde değişim yapmamaktadır. Böyle bir durumda yeni bir notebook bataryası satın almanız gerekmektedir.  Ancak bataryayı notebook a taktığınızda batarya donanımsal olarak hiç görünmüyorsa yada donanımsal olarak görünmesine rağmen bir süre sonra şarjdan çektikten sonra notebook direk kapanıyorsa ve cihazınız garanti süresi devam ediyorsa ücretsiz olarak değişim yapılmaktadır.

 

Notebok Bataryası değişimi ve fiyatları

Evinizde, işyerinizde kısacası Adresinizde Notebook batarya değişimi hizmeti ve yerinde servis dönemi başladı!

Notebook bataryaları kullanım ömrünü doldurduklarında yada kullanım süreleri kısaldığında kullanıcı ihtiyacına göre değiştirilmesi gerekmektedir. Notebook batarya değişimi basit bir işlem olup kullanıcı tarafından uygun batarya satın alınarak rahatlıkla yapılabilmektedir.  Ancak yeni üretilen bazı notebook ve tüm ultrabook modellerinde batarya kasa içerisine monte olarak gelmekte ve notebook batarya değişim işlemi uzman bir teknik servis personeli tarafından yapılması gerekmektedir.

Arden teknoloji uzman teknik servis kadrosu ile notebook batarya değişim işlemlerinizi adresinizde hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Tüm marka ve model notebook ürünlerinin batarya değişim işlemleri garantili olarak yapılmaktadır. Değiştirilen bataryalar 2 yıl garanti kapsamındadır. Notebook batarya değişim işlemi, servis talebi ve fiyatlarla ilgili bilgi almak için mutlaka arayınız 0232 450 0 888